II. BRIARD CUP 2000
rozhodčí: p. Z. Sankot

J
iž druhým rokem bylo uspořádáno klání briardů nazvané BRIARD CUP.
Loňský závod dle mezinárodních zkoušek IPO se konal v severomoravském městečku
Frýdlant nad Ostravicí. Letos pro změnu briardi z Čech, Moravy, Slovenska a Německa soutěžili 16.- 17. září 2000 na kynologickém cvičišti v Praze 9 – Klánovicích.
A tak jako loni, byl závod pořádán jako zkoušky s vyhlášením pořadí, a proto si všichni mohli nejen zazávodit, ale i splnit zkoušku.
Tentokráte byl závod rozšířen o zkoušky německého zkušebního řádu SchH , a to o zkoušku doprovodného psa BH. Tato kategorie byla určena především mladým a začínajícím psíkům a jejich páníčkům. Soutěž v kategorii BH probíhala v sobotu a zúčastnilo se jí osm briardů. Všichni kromě jednoho briarda splnili podmínky pro složení zkoušky a ta jim byla následovně zapsána do výkonnostní knížky. Vítězem prvního dne se stala černá fena ze Slovenska ANDROMEDA Bhatinda, která předvedla vynikající poslušnost, za kterou byla ohodnocena 57 body z 60 možných, tři body byly strženy pouze psovodovi za neúmyslnou pomoc.
Počasí se vydařilo, závodníci se chovali čestně a sportovně, rozhodčí posuzoval spravedlivě, a tak se tento den závodu vcelku vydařil. Během dne se všichni mohli dívat nejen na zkoušky samotné, ale i na videokazety s bonitacemi briardů z předešlých let. Po skončení sobotního klání proběhl trénink, kde si závodníci vyzkoušeli nejen obranu.
Večer se konalo pro ty, kteří ještě vydrželi, posezení u ohně s kytarou.
Druhý den nastoupili čtyři briardi do kategorie IPO III a tři do kategorie IPO I/II. Počet závodníků byl obdobný jako loni, avšak úroveň se rozhodně zvýšila. Na rozdíl od loňského závodu, kde v kategorii IPO III splnil podmínky pro zapsání zkoušky pouze jeden briard – BEST Alanco (275b.), a to s předstihem téměř 50 bodů před druhým a 100 bodů před třetím, letos byl boj na předních místech velice vyrovnaný. Z klání vyšel nakonec vítězně černý pes APACHE z chovné stanice Bohemia Elité, který předvedl velice pěknou a razantní obranu, za kterou sklidil oprávněný potlesk. Podmínky pro zapsání zkoušky IPO III však tentokráte splnili ještě další dva briardi. Z kategorie IPO I/II vyšla vítězně plavá fena
DAYNA von der Wanderschäferei z Německa. V této kategorii, kde startovali jen tři briardi bych chtěla vyzdvihnout skvělou práci mladé feny BELLISY Antics Avalanche na stopě, za kterou dostala zasloužených 100 bodů.
Závod po oba dny proběhl bez větších potíží a briardi také letos předvedli, že jsou nejen veselí a hraví, ale dokážou předvést kvalitní výkon jak na stopě, poslušnosti, tak i při obraně.
Všichni závodníci si odnesli mnoho cen a za ně patří dík sponzorům letošního BRIARD CUPU, zejména Alici Filipové a Zdeně Červenkové. Na závěr chci ještě poděkovat panu rozhodčímu Zdeňku Sankotovi za obětavé a spravedlivé posuzování během obou dnů a také především všem závodníkům za jejich sportovní vystupování.
 výcvikář BK ČR
Táňa Holešová
 


Kategorie BH

pořadí jméno psa psovod posl. spec.cv. celkem
1. Ch. Andromeda Bhatinda- fena Silvia Brabcová 57 40 97
2. Benji Bohemia Elite- pes Petr Pačinek 53 38 91
3. Ch.Amadeo Antisc Avalanche- pes Martina Mikulová 53 38 91
4. Nice Oskar de L´Avenue Du Miel- pes Jitka Tylová 48 40 88
5. Ch. Gaston Kasiterit- pes Monika Luptáková 46 36 82
6. Abigeil Rytíř z Montdidier- fena Ivana Ebertová 51 30 81
7. Bonnie Bohemia Elite- fena Jitka Hladíková 42 37 79
8. Britt Bohemia Elite- pes Kateřina Hejlová 37 31 68

 

Kategorie IPO I/II

 místo jméno psa psovod stopa posl. obrana celkem
1. Dayna v.d.  Wanderschäferei- fena Martina Klinzing-Pleuger /D 97 80 86 263
2. Bel-Lisa Antisc Avalanche- fena Táňa Holešová 100 68 - 168
3. Ch.Verdih du Mas de Prunelles- pes Lenka Kudrhaltová 14 53 22 89

Kategorie IPO III

místo jméno psa psovod stopa posluš. obrana celkem
1. Apache Bohemia Elite - pes Martin Štefan 75 89 89 253
2. Ch. Amadeo Antisc Avalanche- pes Martina Mikulová 79 87 86 252
3. Livia De L´Avenue Du Miel- fena Martina Klinzig-Pleuger /D 72 80 85 237
4, Angela Haneta -fena Ivana Ebertová 80 75 - 155