Rozloučení s Briard Cupem

V letech 1997 a 1998 jsem se se svým psem Bestem Alanco zúčastnila závodů briardů v Německu (BCD-Leistungsprüfung), kde jsem se poprvé setkala s nadšeným „výcvikářem“ panem Norbertem Haagem.
Pan Haag, mimo jiné majitel Dragona de la Cruche d´Argile, který byl otcem Besta, a který měl složené zkoušky IPO III a SchH III, mě začal „přemlouvat“, abych podobné závody zorganizovala u nás.
Závody i novými přáteli jsem byla doslova unešená.

A tak vznikl Briard Cup.

V roce 1999 se konal I. ročník v malém městečku na úpatí Beskyd. Závod to byl jednodenní a kategorie byly dvě – IPO I/II a IPO III. Na „startu“ se sešli závodníci z Čech, Moravy, Slovenska a Německa. Z Německa si k nám přijela zazávodit Martina Klinzing-Pleuger. Pan Haag se přijel „jen“ podívat, neboť jeho fena byla právě březí.
Další ročníky se spolu se mnou přestěhovaly do Prahy. Po vzoru německých závodů jsem Briard Cup začala organizovat jako dvoudenní akci a rozšířila jej o zkoušku BH, později o SchH A a ještě později o zkoušky SchH, které se od roku 2003 mohou konat společně v jeden den se zkouškami IPO. Tímto rozšířením samozřejmě závodníků přibylo. Objevili se noví „pracanti“ – Amadeo Antisc Avalanche, Angela Haneta, Apache Bohemia Elité, Guido z Psarskiego Siola, Pamba Jesed. Tito všichni startovali v kategorii IPO III.
Za nejlepší ročník považuji ten druhý - v kategorii IPO III startovali čtyři briardi a tři z nich splnili limit pro zapsání zkoušky!
Poslední ročník (tedy pro mě jako organizátora) byl poznamenán celorepublikovou tragédii s kupírovanými jedinci. Dlouho jsme nevěděli, zda se takto „postižení“ briardi budou vůbec moci nějakých závodů či zkoušek zúčastňovat. Pro onemocnění jednoho z rozhodčích byl tento ročník zorganizován jako jednodenní akce. Navíc nám tentokráte chyběli startující v hlavní kategorii IPO III. „Staří kozáci“ dorazit nemohli a mezi mladými nám prozatím žádný nový „pracant“ nevyrostl. Pevně však doufám, že se to brzy změní!

VI. ročník Briard Cupu se konal 17. 10. 2004, zúčastnila se ho i jedna členka výboru. Později jsem si náhodu přečetla v zápise z výborové schůze ze dne 16.10.2004, že Briard Cup už pro příště nepořádám! Bylo to pro mě opravdu docela nemilé překvapení, dozvědět se tímto způsobem, že závod, který jsem po dobu šesti let sama organizovala, mi byl výborem bezdůvodně "odebrán".
Ještě víc mě však mrzelo, že se nikdo z výboru ani neobtěžoval mi tuto skutečnost sdělit- a to ani před, ani po onom rozhodnutí.
 

Co říci na závěr?

Briard Cup vznikl v roce 1999 jako můj osobní projekt. Jsem autorkou myšlenky, názvu i náplně soutěže, a po celou dobu jsem byla také jeho pořadatelkou, bez ohledu na to, zda jsem v té době byla ve výboru BK ČR (členem výboru jsem byla od r. 2000 do června 2004).

Jsem ale už dospělá a rozumná(:-), a tak toto „mé dítě“ pouštím do světa. Držím mu palce a přeji hodně štěstí a hodně skvělých výkonů v příštích létech.

A ještě jednou děkuji všem divákům, spoluorganizátorům, kantýnským, sponzorům, rozhodčím, kladečům a jiným pomocníkům, figurantům a především děkuji všem závodníkům.
 

Díky.

V Praze, 21.11.2004   

Táňa Holešová