Francie Selectionne 13-14. 09. 2003Nastal den "D" a tak jsem naložili auto, psy a naši kamarádku Markétu s její Teskou a hurá do Francie.
Po dlouhé noční cestě jsme se všichni ( česká výprava - celkem 4 auta combi) ráno úspěšně sešli na daném místě v městečku Epernon. Celá selectionne byla umístěna skoro do centra městečka na velkou louku, kde byla i ohrada s ovečkami . Účast byla hojná ze všech možných zemí, jak jinak Francie je Francie.

V sobotu se posuzovali psi a v neděli feny, jinak po oba dny probíhala baby-show (psi a feny dohromady). Celý prostor byl rozdělen ne jeden velký výstavní kruh, čtyři malé- zde se posuzovali u 4 rozhodčích všichni psi a feny- a na místo pro povahový test .V sobotu večer jsme se zúčastnili slavnosti s večeří, kterou nám přetlumočila
p. Alena Bendová.
Celá naše česká skupina se seskupila na jednu velkou hromadu, rozbalila stany a židle a mohutně a hlasitě jsme fandili všem účastněným Čechům .
Všichni jsme dopadli velice dobře, někteří výtečně, byl to velice hezký víkend s vydařeným počasím a nikdo se v neděli odpoledne netěšil na dlouhou zpáteční cestu.
 

Myslím, že česká výprava překvapila svými briardy nejenom Francii, máme dobré psy a nemusíme se za ně nikde stydět.
 

Alena Retychová
 

Selection očima účastníka…

V letošním roce /2003/ jsem se zúčastnila v květnu Selection v Belgii a v září pak Selection ve Francii. Dovolte mi malou bilanci…

Takže, co to vlastně Selection je?
Já osobně chápu titul Selection jako doporučení k chovu, výběrovou chovnost, tedy pyšní se s ním ti nejlepší z chovných jedinců. Parametry, které ovlivňují získání tohoto titulu jsou všude stejné – zdraví, povaha a exteriér.
V rámci zdraví je nutno doložit vyhodnocený rentgen na dysplazii kyčelních kloubů /DKK/, někde i výsledky očních testů.

Tak například v Belgii musíte před nastoupením na Selection doložit RTG DKK ze země, kde je jedinec registrován. Pro nás tedy český RTG, ale není problém, aby bylo selektováno zvíře, které má DKK C/C.
Oční testy tady vůbec nepožadují, pokud je doložíte, je to jen Vaše soukromá iniciativa.
Povahový test v Belgii je ve srovnání s Francií velmi náročný, zde je ideálem pes velmi pevný v nervech, vyrovnaný, odvážný – řekněme blížící se našemu pracovnímu briardovi.
Exteriér naopak ve srovnání s Francii není tak náročný. Jedinec nastoupí na individuální posouzení, pokud získá známku výborný, splnil exteriérovou podmínku.
Pokud Váš briard projde povahovým testem /výsledek Vám rozhodčí sdělí hned po dokončení testu/, a na exteriéru obdrží známku výborný a doložil materiály týkající se zdraví, je selektován.

Francie není tak striktní, co se týká podmínek splněných před nastoupením na Selection. Váš pes nemusí splnit nic, vše můžete doložit až po Selection, a to do dvou měsíců, aby byl titul homologován. Musíte doložit vyhodnocený rtg na DKK /z jakékoliv země a akceptují  DKK A-B / a je nutno doložit i oční testy na ERG /ten musí být clear/.
Povahový test ve srovnání s Belgií nebo i Českou republikou je velmi jednoduchý, požadují psa velmi přátelského, temperamentního – takového spíše společníka. Zato exteriér je poměrně náročný, nejprve nastoupíte do kruhu na individuální posouzení, pokud získá Váš briard známku výborný, můžete nastoupit do finálového kruhu a bojovat dál.
Každý výborný jedinec pak nastoupí znovu před komisi rozhodčích, která se s ním buď rozloučí nebo ho ponechá v kruhu a tím mu přidělí titul „Preselection“. Jedinci s titulem Preselection, kteří zůstali v kruhu, bojují dál. Zde rozhoduje hlavně pohyb a tedy… běhá se a běhá. Ještě v této fázi komise rozhodčích vylučuje z kruhu jedince, kteří neodpovídají titulu Selection. V samém finále se všichni zbylí v kruhu zastaví a rozhodčí oznámí, že toto jsou psi/ feny selektovaní(é) v roce 2003 ve Francii! Nejdříve zazní vlna ohromné radosti, a pak hned nastupují pomocníci klubu a okamžitě kontrolují tetovací čísla, nebo čipy, přesto, že jejich kontrola byla již součástí povahového testu. Pokud se do Francie vydáte, ověřte si, že tetovací číslo má Váš pes čitelné, jinak psa nechte načipovat. Vyhnete se mnoha nepříjemnostem a nervům!
Pak se ve Francii pokračuje dál, protože oni při této příležitosti určují pořadí ve třídě otevřené a ve třídě pracovní a zadávají tak žádoucí tituly CACS…

A na samý konec bych chtěla říct, že v Belgii titul Selection získaly Cartier Monzerat Cadine, Fée Alanco a Naomi Jesed.
Ve Francii byli úspěšní Carlos Arte Cassari, Fée Alanco a Aron Anao Nacambel.

Zdena Foučková / CHS NACAMBEL/